“Másnak is tetszik? Akkor nekem is!”
Stephen Worchel úgy találta egy kísérletében, hogy az embereket befolyásolja egy keksz megítélésében, hogy hány keksz van a tálcán. Attól függően ítélték finomnak a kekszet, hogy mennyire volt tele a tálca.
Te mit gondolnál hasonló helyzetben?
“Biztos finom ez a keksz, mert már kevés van belőle.”
Azok, akik egy félig üres tálcáról vettek kekszet, sokkal finomabbnak ítélték, mint azok, akik egy tele tálcáról vehettek, pedig pontosan ugyanazt a kekszet kóstolták meg.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
Azt, hogy mások érdeklődése megnöveli a vágyakozást, birtoklási vágyat egy adott termék irányába.
Gondolj csak bele!
- Miért mondják a reklámokban, hogy “Én is ezt használom!” vagy “Nekem maximálisan bevált”? Neked is használni fog! Megjegyzés: Majd egy másik blogbejegyzésben írok arról, hogy ezeket az embereket, miért mindig Kovácsnak hívják. 🙂
- Miért használnak TV sorozatokban alávágott nevetést? Másoknak vicces, tehát neked is nevetned kell!
- Miért érvelnek a reklámok azzal, hogy “a legtöbbet eladott márka”?
Ezek a kijelentések mind azt a képet próbálják felkelteni bennünk, hogy mások hasonlóak hozzánk és ők azt az adott márkát választják.
Ezt a jelenséget a pszichológiában hamis konszenzus hatásnak nevezik. Hajlamosak vagyunk túlbecsülni mások véleményének a miénkhez való hasonlóságát.
Észrevetted, hogy te is hasonlóan gondolkodsz? Ha igen, akkor írd meg kommentben, vagy a hello@attilakaszas.com email címre!