Fáj a vásárlás?
A vásárlás ingerületbe hozhatja agyunk fájdalomközpontját. Ez azt jelenti, hogy ilyenkor ugyanolyan fájdalomhullámok keletkeznek, mint fizikai fájdalom esetén.
A (magas) ár által kiváltott negatív hatás teljesen relatív.
A fájdalom keletkezése szempontjából nem pusztán a pénzösszeg nagysága, hanem a vásárlás körülményei is fontosak.
Mit tehetsz?
1, A csomagban kínált áruk csökkentik az ár okozta fájdalmat.
Ennek az az oka, hogy a csomag több terméket is magában foglal, ezért a vásárló nem tud pontos árat rendelni a csomag minden egyes darabjához. Ezért aztán nem könnyű megítélni, hogy egy-egy kiegészítő megéri-e az árát, vagyis hogy méltányos-e az ajánlat.
2, Legyen egy méltányos ajánlatod!
Egy adott terméknél nem mindig állapítható meg a méltányos ár konkrét összege.
Gondolj bele!
Egy kávé méltányos ára sokkal magasabb a Starbucksban, mint a sarki kávézóban.
Vagy az is lehet, hogy a tengerparton többet is fizetnél (fájdalom nélkül) egy finom, hideg sörért, mint a lakásodhoz közeli kis élelmiszerboltban.
3, Hitel, részletfizetés
A hitelkártya csökkenti a vásárlással járó fájdalomérzetet, sőt, bátorít a költekezésre. Amikor a pénztárcádból pénzt veszel elő, a keletkező fájdalomhullámok miatt sokkal körültekintőbben jársz el.
Tegyük fel, hogy van egy kurzusod, aminek az ára 100 000 Ft. Ebben az esetben érdemes részletfizetési lehetőséget felajánlanod, pl 3 hónapon keresztül 40 000 Ft-os díjjal.
Hogyan alkalmazd ezeket a gyakorlatban?
- A terméked, szolgáltatásod ára legyen méltányos! (Itt nagyon fontos megjegyezni, hogy ez nem azt jelenti, hogy alacsony legyen az ár. Erről majd egy későbbi bejegyzésben olvashatsz.)
- Ajánlj fel részletfizetési lehetőséget!
- Alakíts ki csomagokat, hogy az árat ne lehessen összehasonlítani a konkurensed árával!